مهلت اعلام ولادت از تاریخ وقوع 15 روز میباشد . مهلت اعلام وفات ازتاریخ وقوف 10 روزمی باشد . اعلام تغییر نشانی کارت شناسایی ملی همکاری شما دربررسی مهاجرت است.

 

 

 

 

 
کل کاربران : 347069
کاربران امروز : 65
بازدید امروز : 66
کاربران دیروز : 112
بازدید دیروز : 124
کاربران آنلاین : 5

 

...و تو کی می آیی؟

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
جاذبه های گردشگری
     

آثار تاریخی بشرویه

  • قلعه دختر

از جمله قدیمی ترین آثار بشرویه قلعه ایست که در دوازده کیلومتری غرب بشرویه در مجاورتا آسیاب آبی معروف به آسیاب دهنه بر بالای کوهی به ارتفاع 400 متر از سطح زمین واقع شده است و بنام قلعه دختر معروف میباشد . این قلعه بر بالای قله ای مخروطی شکل قرار گرفته است و از سه طرف مشرف به پرتگاه میباشد که تقریبا غیر ق4ا بل عبور است و فقط از سمت جنوبی به آن راه عبور سختی وجود دارد. در خصوص سابقه تاریخی این قلعه دونظر وجود دارد یکی این است  که قلعه مزبور در عداد سلسله قلاعی  است که به همین نام از دوران ساسانی باقی مانده اند و نمونه هایی از آن در دیگر شهرهای ایران همچون قلعه دختر فیروزآباد ، قلعه دختر بین مشهد و تربت حیدریه ، قلعه دختر بجستان و قلعه دختر شوشتر میباشد و از نوع بناهای متعدد دیگر که در واقع نقاط ایران ،آذربایجان ،هندوستان و لبنان وجود دارد و همگی از نظر ساخت بر بالای بلندی ها و نقاط صعب العبور قرار دارند و اغلب شیوه بنای مربوطه قبل از اسلام  و خصوصا عهد ساسانی را دارا بوده و بیشتر جنبه مقدس و دفاعی داشته اند .و نظر دیگر در مورد قدمت قلعه اینست که این قلعه در زمان فرقه اسماعیلیه بنا شده است .گرچه سبک بنای قلعه دختر بشرویه با شیوه معماری و اساسا موقعیت قلاع اسماعیلی درایران متفاوت است . اما ممکن است که در دوران نفوذ اسماعیلیان مورد استفاده بوده است البته باید اضافه کرد آثار بدست آمده نشان میدهد که این قلعه قدمت هزار ساله دارد و نشانگر آن است که سالهای قبل از اسلام زندگی انسانی در آنجا وجود داشته است پس به احتمال قوی این قلعه متعلق به همان عصر ساسانیان  میباشد.

  • پل آب بر یا ترنا و بقایای معماری سرپل

در مغرب روستای فتح آباد بشرویه در حدود 12 کیلومتری این روستا کوهی بنام کوه شتری قراردارد ، از دامنه این کوه رودخانه ای به نام عوض سرچشمه میگیرد و حدود 10 کیلو متر از غرب به شرق جریان می یابد و در محلی بنام سرپل واقع در مغرب  روستای فتح آباد و در فاصله یک کیلومتری آن روستا تغییر نام یافته و با نام کم  نگار به سمت شمال جریان می یابد. پس از طی مسافتی  حدود 40 کیلومتر در نزدیکی بشرویه به کال شور می پیوندد در حال حاضر این رودخانه خشک و جریان آن فصلی است و آبی که اکنون از چشمه ها میجوشد به کانالی در دامنه جنوبی دره هدایت شده و دور دست مورد استفاده قرار میگیرد اما گویا در گذشته به نحو دیگیری آب جاری از آن سو به این سوی رودخانه هدایت میشده است و به این معنی که آب را در بخشهای بالای رودخانه مهار میکردند و از طریق یک جوی که بر بستر سنگی دامنه شمالی دره ایجاد شده بود آنرا هدایت کرده و در نهایت از روی پل هایی  به سمت جنوبی رودخانه می رسانیدند و آنگاه از کانالی به زمینهای زراعتی در فاصله های دور میبردند این پل ها اکنون در محل موجودند و به سر پل شهرت دارند .

  • مسجد جامع میان ده

گویا در زمان ساخت این مسجد هنوز تقسیمات بشرویه که به چهار محله  بنام بالا محله ، سرپل،ملاسعدی و پائین ته محله بوده است صورت نگرفته زیرا در بررسی ها روشن شده است که این مسجد در میان ده نیست و در مورد ساخت این مسجد باید گفت که سقف ایوانها و شبستان مسجد کاملا هلالی شکل و در زمان سلسله صفوی بنا شده است و سبک این زمان به خوبی نشان می دهد این بنا تماما از گل و آجر ساخته شده است ، کاشی کاری نیست ولی در ایوان بزرگ آیاتی از قرآن مجید که به خط کوفی بسیا زیبا نوشته شده  به چشم میخورد بر بالای ایوان مزبور گلدسته  استوانه شکلی وجود دارد .تاریخ بنای آن کاملا معلوم است زیر سر در ورودی آن روی سنگ  بزرگی اشعاری حک شده است که به این مضمون میباشد؛ که حاج حسین نامی از قریه خورچه د ر سال هزارو سی بنا نموده است  همچنین منبری بسیار کهنه در ایوان مسجد نهاده بر تخته آن این کلمات منقوش بود عمل قاسم غلامعلی فی مشهور سنه پانصد و هفتاد و پنج....

  • حسینیه میان ده

از دیگر اماکن مقدسی که در میان ده بشرویه ساخته شده است حسینیه ای  است مجلل که مدور بنا گردیده  و دارای دوایوان و به صورت قرینه و به سبک معماری هنری ساخته اند . مرتفع شمالی ، جنوبی میباشد و دور تا دور آن ایوانهای  کوچکی ساخته شده است .

این ساختمان دو طبقه میباشد ساختمان طبقه اول و دوم شبیه یکدیگر است طبقه پایین مختص مردان و طبقه فوقانی ویژه بانوان میباشد که در تعزیه و اوقات محرم از آن استفاده میشود .

تاریخ این بنا به درستی معلوم نیست ولی در داخل حسینیه منبری است که روی آن با خط زیبائی چنین حک شده است.

وقف نمود حاج علی اشرف.

و نیز پشت چند دیگ که وقف همین مکان است تاریخ یاد شده به چشم می خورد چنین استنباط می شود که تاریخ ساختن حسینیه و منبر مقارن هم بوده است این ساختمان به سبک بناهای نقاط گرم دارای سقف هلالی و از گل و خشت ساخته شده است.

  • مدرسه علمیه

این بنا در میان ده واقع شده است این بنا روبروی مسجد جامع  میان ده و حسینیه حاج علی اشرف و در جهت غرب حوض انبار واقع شده است.

بنائی است که بطور کامل از خشت و گل به کار رفته است دارای دو ایوان بزرگ در سمت شمال و جنوب است که ایوان شمالی جهت استفاده از فصل تابستان پیش بینی کرده اند.

باید متذکر شد که از همین مدرسه علمیه طلاب علوم دینی بسیاری برخاسته اند که شهرت بسزایی دارند.

  • حوض انبار میان ده

گفته شد که بشرویه در گذشته کلاً به چهار محله یا منطقه تقسیم می شده است این محلات عبارت بودند از بالا محله، سرپل، ملاسعدی و پائین محله به نظر می رسد که حوض انبار مزبور قبل از تقسیم در محلی قرار گرفته بود که وسط یا میان ده به حساب می آمده است زیرا در بررسی ها روشن شده است که اولاً موقعیت این حوض انبار در میان ده نیست و ثانیاً هر یک از محلات برای خود دارای حوض انبار جداگانه ای بوده اند.

بنابراین شاید این اولین حوض انبار ساخته شده در بشرویه باشد.

معصوم علیشاه نیز از این حوض انبار نام می برد و تاریخ آنرا نیز که بر لوحه حوض انبار است بیان می کند.

حوض انبار دیگر که به قریب مدرسه و مسجد است تاریخ بنایش نهصد و هفتاد و نه است تاریخ و نام بانی بر لوحه سنگی منقوش و منصوب است.

از ویژگی های این بنا استحکام و زیبائی خاصی است که در ساخت آن صورت گرفته بطوریکه با گذشت چهارصد سال کوچکترین تغییری در آن رخ نداده است.

  •   امام زاده هوگند

در فاصله حدود دوازده کیلومتری غرب بشرویه و در دامنه کوه مرکز زیارتی وجود دارد که به نام امام زاده محمد بن اصغر هوگند معروف و مشهور است از سابقه و شخصیت مدفون در این محل هیچ اطلاع تاریخی در دست نیست و آنچه اهالی به آن اعتقاد دارند این است که این جا محل دفن یکی از اولاد موسی بن جعفر (ع) است. مرکز مزبور از قدیم الایام و در حال  حاضر مامن زوار و مومنانی است که به عشق اهل بیت از نقاط همجوار برای زیارت به آن روی می آورند و در حال حاضر یک مرکز زیارتی و سیاحتی است.

  • مسجد جامع رقه

این مجد در سمت شرق دهستان رقه و در منطقه ای که اصطلاحاً به پائین محله مشهور است قرار دارد این مسجد در طول زمان آسیب های فراوانی دیده است در حال حاضر آثار آن در حد دیواره های بیرونی مسجد و بقایای بجای مانده از سه ایوان شرقی، غربی و جنوبی است.

سقف ایوان های غربی و جنوبی کاملاً تخریب شده و ایوان ضلع شرقی از بقیه کاملتر است.

این مسجد در شمار مساجد دو ایوانی و معروف به سبک خراسانی بوده که در اواخر قرن ششم یا اوایل قرن هفتم هجری بنیان یافته است و نمونه هایی بسیار بزرگتر و پیشرفته تر از مسجد رقه و زوزن و گناباد و فردوس و فریومد وجود دارد با یورش مهاجمان مغولی این سبک از معماری متوقف شده و با روی کار آمدن تیموریان و به ابتکار معماران شیرازی که در این زمان به خراسان آورده شده اند در قالب مساجد چهار ایوانی با سبک و سیاقی دگرگون راه کمال را پیمود.

این ساختمان در گذشته به کرات مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته که دو مورد از آن بر طبق نوشته های منقوش بر سر در شمالی مسجد در سال 1337 شمسی بوسیله آقایان میرزاعلی رقه و آقا حسین طبسی و دیگر در سال 1355 شمسی توسط محمد فروغ نصیرایی انجام شده است. اخیراً بازسازی و نوسازی مسجد از طرف میراث فرهنگی خراسان به همان سبک گذشته و دوران تاریخی خود بعمل آمده است.

  • رباط اصفاک و نیگنان

از آثار قدیمی منطقه بشرویه وجود دو کاروانسرای تاریخی است که در روستای اصفاک و نیگنان واقع شده اند و از نظر موقعیت در مسیر جاده ارتباطی بین یزد و مشهد قرار داشته اند.

این ابنیه در زمینی به مساحت تقریبی 2500 متر مربع و بصورت شرقی غربی احداث شده و فقط دارای یک در ورودی و خروجی است که در سمت شرق قرار دارد هر یک از این رباطها دارای دو ایوان نسبتاً بزرگ با سقف جناغی در دو ضلع شرقی و غربی است که ایوان جهت شرق مدخل آن به حساب می آید و در دو طرف هر یک از آنها چهار ایوانک تعبیه شده است در دو ضلع شمالی و جنوبی هر یک از بناها جمعاً 10 ایوانچه قرار دارد که ایوانچه وسطی در هر ضلع دارای دو ایوانک قرینه است در داخل هر یک از این ایوانچه ها اطاقک هایی است که محل سکونت مسافران محسوب می شده و ظاهراً دیوانچه ها و اطاقهای وسطی ظلع شمالی و جنوبی محل استقرار بزرگان و صاحب منصبان بوده است.

در چهار گوشه رباط اتاقهای نسبتاً بزرگی با طاقهای کور فراوان و بصورت (L ) مانند احداث شده که به نظر محل نگهداری احشام و آذوقه حیوانات بوده است.

آبریزگاه نیز در داخل همین اطاق ها تعبیه گردیده است اطاقهای موجود در چهار گوشه این دو بنا بصورت بسیار زیبا و قرینه با کل ساختمان احداث شده و دو اطاق جهت شرقی بالنسبه از بقیه بزرگتر است. بنا جمعاً دارای دو مسیر راه پله است که در دو طرف راهرو ورودی و اصطلاحاً هشتی که در انتهای ایوان واقع شده و بصورت گنبدی با تزئینات اجری پوشیده شده است سقف کلیه اطاقها بصورت گنبدی بنا شده و پشت بام تماماً بوسیله آجرهای چهارگوش پوشیده شده است.

تفاوت کوچکی که بین این دو رباط و جود دارد برج سردر ورودی رباط اصفاک است که رباط نیگنان فاقد آن است متاسفانه این دو بنا فاقد تاریخ ساخت است فقط در سردر ورودی رباط نیگنان لوحی قرار دارد.

 [1]  دایره المعارف سرزمین و مردم ایران ص783

[2] جغرافیای تاریخی خراسان ، حافظ ابرو رهام ، غلامرضا ص30

[3] نزهت القلوب ، مستوفی ، حمدا... ، 1362 ، ص143و144

[4] تقویم تاریخ خراسان ، از مشروطه تا انقلاب اسلامی جلالی، غلامرضا چاپ اول انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی سال 77 ص113

[5]  طرائق الحقایق ، علیشاه ، معصوم ، کتابفروشی باران ، 1345 ، ص142و144

[6] منم تیمور جهانگشا

[7] ریاضی

[8]  جغرافیای تاریخی بشرویه

[9] جغرافیای تاریخی

[10] سفری به ایالات خراسان

[11] سفری به ایالات خراسان

[12] جغرافیای تاریخی

[13] سفری به ایالات

[14] خانلرخان

[15] در رهگذر کویر

[16] در رهگذر

[17] در رهگذر کویر از انتشارات دفتر فرح دیبا آذر 1353 - ص147

[18]همان منبع 

[19] سایت بشرویه شهر خوبیها

[20] منم تیمور

[21] سفری به ایالات خراسان

[22] سفری به ایالات خراسان

[23] خانلرخان

[24] خانلرخان

[25]جغرافیای تاریخی بشرویه ، پناهی ، سید غلامرضا ، ، تابستان 73  

[26] برداشت از بشرویه شهر خوبیها، فقط بشرویه ایها بخوانند-سرویس ایرانشناسی- سلطان زاده ، محمد صادق - دوشنبه 7 دی

آخرین بروز رسانی : 1390/08/10 12:14:15  تعداد مشاهده : 3123  نویسنده / ویرایشگر : مدیریت سایت

دسترسی سریع 

 

شهرستان بشرویه

 

 

 

 


دوشنبه
7 مهر 1399
10. صفر 1442
2020 Sep 28

 

 

 

 
سطح رضایتمندی خود ، از سایت را مشخص نمایید
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

وب سایت اداره ثبت احوال بشرویه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS