مهلت اعلام ولادت از تاریخ وقوع 15 روز میباشد . مهلت اعلام وفات ازتاریخ وقوف 10 روزمی باشد . اعلام تغییر نشانی کارت شناسایی ملی همکاری شما دربررسی مهاجرت است.

 

 

 

 

 
کل کاربران : 347067
کاربران امروز : 63
بازدید امروز : 64
کاربران دیروز : 112
بازدید دیروز : 124
کاربران آنلاین : 3

 

...و تو کی می آیی؟

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
ملا عبدالله تونی بشروی
     

ملا عبدالله تونی معروف به فاضل تونی، از علماء، فقهاء و زاهدان و پارسایان قرن یازدهم هجری قمری در منطقه بشرویه واقع در خراسان جنوبی دیده به جهان گشود. تاریخ دقیق ولادت فاضل تونى به خوبى مشخص نیست.

مقام علمی


آیت الله ملاعبدالله فاضل تونی ابتدا همراه برادرش ملا احمد تونی که او نیز از عالمان بزرگ و زاهدان زمان خود بود در مدرسه ملا عبداللَّه تسترى در اصفهان به تحصیل اشتغال ورزید و از محضر بزرگانی همچون آیت الله محمد بن حیدر طباطبایى معروف به میرزا رفیعا کسب فیض نمود.


فاضل تونى در طول اقامت خویش در اصفهان با تدریس در مدرسه ملا عبداللَّه همواره مشتاقان فقه، اصول، کلام و حدیث را از محضر خود سیراب می‏کرد، از جمله شاگردان برجسته‏ او می‏توان به علامه خاتون‏آبادى اشاره کرد.


درباره تالیفات مرحوم فاضل تونی باید متذکر شد که ایشان آثار زیادی داشته‏اند ولی به عللی فقط  دو کتاب ایشان یعنی کتاب وافیه و رساله در نماز جمعه، از ایشان به جای مانده است و چاپ شده، و شاید به همین خاطر است که این فقیه بزرگوار و زاهد کمتر مورد توجه و شناخته شده است. که در اینجا به برخی از کتب ایشان اشاره خواهیم داشت: الوافیه‏، شرح الارشاد در فقه، رساله‏اى در اصول فقه،. رساله‏اى در نماز جمعه،. حاشیه بر معالم الاصول،  تعلیقاتى بر مدارک الاحکام، حاشیه‏اى بر ارشاد علامه، فهرست بر تهذیب الاحکام شیخ طوسى و کتب دیگر.


فاضل تونی از نگاه دیگران


شیخ حر عاملی در کتاب امل الامل درباره مرحوم تونی می‏نویسد: "عالم، فاضل، ماهر، فقیه، صالح، زاهد، عابد معاصرٌ له کتاب شرح الارشاد فى الفقه و رسالة فى الاصول و رسالة فى الجمعة و غیرذلک."


میرزا عبداللَّه افندى، درباره ایشان می‏گوید: "این بزرگوار طبق آنچه که ما شنیده‏ایم از پرهیزگارترین مردم زمانش بود و متقى‏ترین آنها؛ بلکه تالى تلو مولى احمد اردبیلى وى ابتدا مدتى در اصفهان در مدرسه‏اى مشهور به مدرسه ملاّ عبداللَّه تسترى بود؛ سپس به مشهدالرضا سفر کرد و مدتى در آنجا سکنى گزید، سپس به عراق رفت تا ائمه مدفون در آنجارا زیارت کند. در بین راه به درخواست عالم جلیل القدر مولا خلیل قزوینى ایامى را در قزوین متوطن گردید."


میرزا محمد تنکابنى آورده است: "آخوند ملاّ عبداللَّه اخبارى مسلک بوده و در اواخر زمان شیخ بهایى و میرداماد مى‏زیسته و از تألیفات او وافیة الاصول است."


محمد حسن خان صنیع الدولة مى‏نویسد: "وى عالمى فاضل و فقیهى صالح و زاهدى عابد بود کتاب‏ وارث علاّمه را شرح نموده و رساله‏اى در اصول و رساله‏اى دیگر در جمعه ساخته و با شیخ حرّ عاملى معاصر بوده است.."


مرحوم مدرس تبریزى نیز می‏گوید: "ملاّ عبداللَّه بن محمد تونى بشروى معروف به فاضل تونى فقیه عالم جلیل فاضل صالح عابد زاهد اتقى و اورع اهل زمان خود و تالى‏تلو مقدس اردبیلى بود."


تیزبینی فاضل


مرحوم فاضل تونی بعد از مدتی که در اصفهان ساکن بود برآن شد که مدرسه علمیه‏‏ای تاسیس کرده و طلاب و فضلاء را در آنجا گرد آورد، اما متاسفانه مردم اقبالی به کسب علم و فقه و حدیث نکردند، لذا تصمیم گرفت که برنامه‏ای بچیند تا مردم به اهمیت و ارزش علم و دانش آگاه شوند.


روزی شاه عباس که از سلاطین صفویه بود و به ترویج دین حضرت ختمی مرتبت(ص) اهتمام می‏ورزید به دیدن فاضل تونی در اصفهان آمد و مشاهده کرد که مدرسه‏ مرحوم تونی خالى از جماعت طلاّب است. سلطان مدرسه را نظاره کرد و از ملاّ عبداللَّه سؤال کرد که چرا مدرسه شما خالیست!؟ ملاّ عبداللَّه در جواب گفت که جواب این سؤال را بعد از زمانى به شما عرضه خواهم داشت.


بعد از مدتی آخوند ملا عبداللَّه فاضل تونی به بازدید شاه عباس صفوی رفت، پس از گفت و گوهایی و تعارفات، پادشاه صفوی به ملاّ عبداللَّه گفت که چیزى از من خواهش کن! آخوند گفت: من مطلبى ندارم. سلطان در این باب اصرار کرد! آخوند گفت اکنون که شما اصرار دارید، مرا یک حاجت است و آن این است که که من سوار شوم و شما در پیش روى من پیاده در میدان شاه حرکت کنید! سلطان گفت که: سبب این کار چیست؟ فاضل تونی در جواب گفت: جواب آن را بعد از مدتی خواهید فهمید.. از آن جایى که سلاطین صفویه در احترام علماى اعلام همیشه کوشا بودند، این کار را قبول کرد و آخوند ملاّ عبداللَّه سوار شد و شاه عباس در پیش روى او پیاده آمد و قدرى راه رفتند و همه اهل شهر دیدند. سپس مرحوم فاضل تونی خداحافظی کرد و به مدرسه بازگشت.


بعد از چند وقتى سلطان صفوی بار دیگر به دیدن آخوند ملاّ عبداللَّه تونی آمد و مشاهده کرد مدرسه آخوند مملو از جماعت طلاّب و علاقه‏مندان به کسب علم است. پس از آخوند تونی سوال کرد که قبلاً مدرسه شما از طلاب خالى بود، اکنون مدرسه مملو از طلبه گردیده!؟ مرحوم تونی گفت: علت این امر مربوط می‏شود به آن روز که از شما خواهش کردم که شما پیاده و من سواره بین مردم برویم.


مردم در ابتدا فضیلت علم و عالم را نمی‏دانستند و در مدرسه علمیه من کسى جمع نمی‏شد و در آن زمان که من سوار بر اسب شدم و شما پیاده در جلو راه رفتید مردم دانستند که بحسب دنیا علم آن قدر و مقدار را داراست که پادشاه صفوی پیاده در پیش روى عالم راه مى‏رود، و به خاطر عزت دنیا و طلب جاه و جلال مال دنیا هم که شده، در مدرسه جمع شده و مشغول تحصیل مى‏باشند. البته وقتی بعضى از مراتب علم را طى نمایند، نیت ایشان خالص خواهد شد و نیت قربتى که مقصود اصلى در علم و جمیع عبادات است حاصل خواهد گردید. همانطور که در روایات آمده است: "علم را بیاموزید گرچه برای غیر خدا باشد، زیرا علم شما را به طرف خدا می‏کشاند."


 وفات


سرانجام مرحوم آیت الله فاضل تونی این عالم عامل در شانزدهم ربیع الاول سال 1071 هجری قمری در راه سفر به عتبات عالیات بر اثر بیماری در کرمانشاه از دنیا رفت و در همانجا به خاک سپرده شد.


منابع


ترجمه روضات الجنات، محمدباقر ساعدی، تهران، کتاب‏فروشی اسلامیه.


قصص العلماء، محمد تنکابنی، تهران، کتابفروشی علمیه.


ریحانةالادب، محمدعلی مدرس، تهران، چاپخانه شفق.


ریاض العلماء، عبدالله افندی، مشهد، آستان قدس

آخرین بروز رسانی : 1389/05/20 14:36:12  تعداد مشاهده : 3722  نویسنده / ویرایشگر : مدیریت سایت

دسترسی سریع 

 

شهرستان بشرویه

 

 

 

 


دوشنبه
7 مهر 1399
10. صفر 1442
2020 Sep 28

 

 

 

 
سطح رضایتمندی خود ، از سایت را مشخص نمایید
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

وب سایت اداره ثبت احوال بشرویه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS